APITERAPIA

 

 

 Apiterapia sa zoaberá účinkami  rôznych včelích  produktov na ľudský organizmus.

 Perga - včelí chlieb
je unikátny prírodný biologicky aktívny produkt s mimoriadnymi ozdravnými vlastnosťami. Vzniká z peľovej obnôžky (včelami nazbieraných zrniek peľu) po dvojtýždňovej fermentácii (mliečno kyslom kvasení) mikrobiologickými a biochemickými reakciami prebiehajúcimi v špeciálnych podmienkach vo včeľom úli.

Nakoľko biochemické zloženie peľovej obnôžky (včelieho peľu) v značnej miere závisí od druhov rastlín, z ktorých včely zbierajú peľ, nie je zloženie pergy stále. Avšak, perga vždy obsahuje: monosacharidy, 16 zameniteľných a nezameniteľných kyselín, 13 mastných kyselín, karotenoidy (predchodcovia vitamínu A),vitamíny (E, C, D, P (rutín),K, B1, B2, B3, B6),makro- a mikroprvky (draslík, magnézium, fosfor, mangán, železo, meď, zinok, chróm, jód, kobalt a iné). Dôležitú úlohu v rôznych procesoch metabolizmu tiež odohrávajú v perge obsiahnuté organické kyseliny, enzýmy a látky podobné hormónom. Pre pergu je charakterná vysoká koncentrácia karotenoidov a vitamínu E. Perga je taktiež veľmi bohatá na draslík, magnézium, železo, meď, kobalt, zinok.

Riziko vzniku alergických reakcií je omnoho menšie, ako pri užívaní kvetového peľu, z ktorého sa prega vytvára v bunkách plástov.

V súčasnosti sú diskutované nasledovné účinky pergy:
Obnovuje normálny balans črevnej mikroflóry a zlepšuje stav sliznice tráviaceho traktu, podporuje chuť do jedla, zlepšuje funkciu pečene, stimuluje tvorbu žlče, urýchľuje vylúčenie rôznych toxínov z organizmu. Zlepšuje periférny, koronárny a mozgový krvný obeh a tvorbu krvi, podporuje zníženie hladiny cholesterolu v krvi a zvýšenie obsahu hemoglobínu, zlepšuje reologické vlastnosti krvi, blahodarne vplýva na funkčný stav srdcového svalu a krvného systému. Obsahuje pre plnohodnotnú srdcovú činnosť potrebné draslík a magnézium a taktiež rozširuje cievy (vďaka takým komponentom ako vitamín B3 a kyselina asparágová),podporuje zlepšenie krvného obehu, metabolických procesov v myokarde a celkovo zlepšuje činnosť srdca. Aminokyseliny lyzín a arginín, vitamín E, magnézium, mangán, zinok, chróm, jód, obsiahnuté v perge, zabraňujú vzniku aterosklerotických plakov v krvných tepnách a poskytujú hypolipidemický účinok. Antisklerotické účinky pergy sú v značnej miere spojené s prítomnosťou rutínu (vitamínu P) a vitamínu C, ktoré posilňujú steny artérií a kapilár. V perge sú vo vysokej koncentrácii zastúpené látky, ktoré zohrávajú vážnu rolu v prirodzenej syntéze hemoglobínu (do takých komponentov pergy patria železo, vitamín C, meď, zinok, mangán, kobalt, chróm, vitamín E, rutín, aminokyseliny lyzín, metionín, izoleucín, histidín).
Podporuje zvýšenie odolnosti organizmu človeka voči bakteriálnym a vírusovým infekciám a tiež voči vplyvom škodlivých faktorov okolitého prostredia (náhlych klimatických zmien, atmosférického tlaku, chladu, horúčav, toxínov, ionizujúceho žiarenia). 
Poskytuje antistresové a antidepresívne účinky, podporuje fyzickú a mentálnu vitalitu. Perga obsahuje také prírodné antidepresíva ako zinok a vitamín B6. V zložení pergy sú však prítomné aj iné látky potrebné pre plnohodnotnú činnosť mozgu a iných častí centrálneho nervového systému (vitamín B3, meď, magnézium, jód, glutámová aminokyselina, aminokyseliny prolín, valín, glycín a iné). 
Podporuje zlepšenie funkčnosti nadobličiek a iných orgánov endokrinného systému.
Podporuje obnovenie normálneho hormonálneho balansu a zvýšenie potencie, blahodarne vplýva na proces tvorby spermií a na vývoj embrya. Nenasýtené mastné kyseliny (Omega-3, Omega-6 a iné) obsiahnuté v perge chránia mužské spermie a ženské vajíčka pred škodlivinami. A také komponenty pergy, ako vitamín E, aminokyselina arginín, zinok a mangán podporujú zlepšenie erekcie, blahodarne vplývajú na tvorbu spermy a jej kvalitu a taktiež podporujú syntézu mužského hormónu testosterónu. 
Zamedzuje predčasnému starnutiu a blahodarne pôsobí na pokožku. Perga je nielen bohatým zdrojom prírodných antioxidantov, ale v značnom množstve tiež obsahuje látky vplývajúce na prirodzenú tvorbu bielkoviny kolagén, ktorý dodáva pokožke pružnosť a elastickosť (vitamíny C a E, rutín, karotenoidy, zinok, meď, fytohormóny, aminokyseliny lyzín, treonín, metionín, leucín, fenylalanín, kyselina mliečna).

Podáva sa starším osobám – pre aktivizáciu metabolických procesov, prevenciu Alzheimerovej choroby a iných gerontologických mozgových ochorení, tehotným ženám a dojčiacim matkám 

SPÔSOB UŽÍVANIA A TRVANLIVOSŤ
2-3g denne, u detí 0,5-1g denne. Zvýšenie jednorazovej dávky neprináša väčší efekt, nakoľko na stimuláciu organizmu sa použije práve toto množstvo, ostatné sa už berie ako kalorické stravovanie. Pergu sa odporúča užívať 2-3 krát denne polhodinu pred jedlom. Odporúčaná doba trvania liečebnej preventívnej kúry sú 3-4 týždne, prestávka medzi jednotlivými kúrami je 10 dní. Kvôli tonizujúcemu účinku sa neodporúča užívať pergu večer po 18-tej hodine.

Perga podporuje omladenie, zvlhčovanie pokožky a zvyšuje jej elastickosť, preto ju ako užitočný vitamínový a minerálny doplnok pridávajú do kozmetických výrobkov určených najmä pre starnúcu a zvädnutú pokožku. Masku s pergou sa odporúča aplikovať 1-2 krát týždenne.

Kvôli náchylnosti pergy na oxidačné procesy a rýchle poškodenie biologicky aktívnych komponentov sa perga konzervuje medom. Trvanlivosť apikompozície je 12 mesiacov.

KONTRAINDIKÁCIE Individuálna neznášanlivosť apiproduktov,zhubné nádorové ochorenia.

Trúdie mlieko - /apilarnil, larinol/ prírodná modrá pilulka
je homogenát trúdích lariev je jedným z najcennejších produktov apikultúry. Je to lepkavá tekutina žltkastej farby a príjemnej vône, ktorá bola pôvodne úplným obsahom včelej bunky v pláste, kde žila trúdia larva do siedmeho dňa, pred zakuklením. Obsahuje tradičnú larválnu stravu zloženú z peľu, pergy, vody a medu. Informácia o siedmom dni nie je náhodná, vtedy má trúdia larva najvyšší počet pohlavných buniek, a tým i najväčšie množstvo energie a informácií. Larinol zväčšuje 3 až 5-násobne obsah hlavného enzýmu-antioxidanta ceruloplazmínu, ktorý zneškodňuje produkty oxidácie voľných radikálov.
V trúďom mlieku nájdeme veľa zdraviu prospešných látok, akými sú vitamíny (A, beta-karotén, xantofyly B1, B2, B6, PP a Cholín - B8),lipidy, mikroelementy (vápnik, magnézium, fosfor, železo, mangán, meď, zinok, sodík, draslík), 7 základných esenciálnych aminokyselín a dokonca hormóny: prírodný progesterón a testosterón.Hormóny  primárne ovplyvňujú rast pohlavných orgánov, sekundárne mužské proporcie, svalstvo, zarastanie, ochlpenie, mutáciu a riadi aj mužskú pohlavnú aktivitu, aktivitu  a zloženie spermií a libido. Priaznivo ovplyvňujú andropauzu. Niektoré zdroje dokonca hovoria o viac ako 25 farmakologicky významných vlastnostiach tohto, na mužské hormóny bohatého včelieho produktu.)
Potenciálni užívatelia sú všetci, ktorí chcú efektívne detoxikovať svoje telo a dopriať mu blahodarný „reštart". Ľudia vystavení nadmernému stresu.
Ženy trápiace PMS.Ženy v období klimaktéria.
Muži s chlamýdiovou infekciou, ktorí chcú ozdraviť svoje spermie.
Všetci, ktorí sa pokúšajú o úspešné a zdravé počatie.

Lipáza - extrakt lariev víjačky
Vijačka voštinová (Galleria mellonella) sa oddávna považuje za veľmi vážneho škodcu včelstiev. Tento motýľ, dlhý 8 až 16 mm s rozpätím krídel až 38 mm, totiž počas svojho larválneho a húsenicového štádia prevŕtava včelie plásty a spolu s voskom z nich konzumuje včelám ich zásoby jedla.
A práve schopnosť vijačky voštinovej stráviť včelí vosk podnietila koncom 19. storočia ruského vedca I. I. Mečnikova využiť jej larvy na liečenie tuberkulózy.Nemýlil sa. Extrakt z lariev vijačky voštinovej skutočne pôsobí protituberkolózne. A nielen to.

Má silný antibakteriálny účinok, zlepšuje drenážnu funkciu priedušiek, efektívne sa používa pri liečení bronchitídy, pneumónie, bronchiálnej astmy.

Má kladný vplyv na látkovú výmenu: znižuje hladinu cukru v krvi, zabraňuje uloženiu tukov v pečeni a stenách krvných ciev, znižuje hladinu cholesterolu.

Pomáha pri ochoreniach centrálnej a periférnej nervovej sústavy, ale i srdcovo-cievneho systému (dokáže dokonca prispieť k rýchlemu zceľovaniu jaziev po infarkte myokardu), extrakt lariev vijačky voštinovej tiež pomáha pri liečení tromboflebitídy a upchaní ciev, zmenšuje sa opuch žíl a ich modravosť, zlepšuje  celkový stav.pečene a pankreasu, reumatizme či dermatologických ochoreniach, akými sú psoriáza, furunkulóza, atrofické jazvy, preležaniny.  Pôsobí blahodarne po chirurgických zákrokoch (na prevenciu vzniku keloidných jaziev) a nesmieme zabudnúť na jeho užívanie v gynekologickej praxi, kde sa ním bojuje proti niektorým druhom neplodnosti a patológiám v tehotenstve. Spektrum účinkov extraktu z tohto včelieho škodcu je naozaj široké.

Chitosan
pochádza z vysušených telíčok mŕtvych včiel, poskytuje priaznivé účinky pri rôznych patologických procesoch. Zlepšuje mikrocirkuláciu v tkanive, potláča zápalový proces, normalizuje tlak, spevňuje steny ciev, kladne vplýva na kardiovaskulárny systém. Má kardiotropné a kardioprotektívne vlastnosti.

Propolis alebo včelí tmel
je látka na báze živice, ktorú získavajú včely z púčikov stromov alebo iných rastlinných zdrojov. V miernom podnebí včely zbierajú živicu  hlavne topoľov a do nižšej miery ihličnatých stromov. Úlohou živice v prírode je zaceliť rany a chrániť stromy pred baktériami, hubami a hmyzom.Propolis včely používajú na vyplnenie nežiaducich otvorov v úli.
V závislosti od zloženia môže mať rôznu farbu, od  belavej, žltej, či zelenej až po červenohnedú a čiernu.
Zloženie propolisu je v každom úli, v každej oblasti a v každom ročnom období iné.
Typický propolis má asi 50 zložiek: 50 % tvoria živice a rastlinné balzamy, 30 % vosky, 10 % esenciálne oleje a 5 % peľ, vrôznom pomere flavonoidy, vitamíny (najmä  B1, B2,B6,A,E,kyselinu pantoténovú), zlúčeniny obsahujúce dusík a aminokyseliny, ako aj minerálne látky (vápnik, železo, či mangán a ďalšie).
Včely používajú propolis v dvoch formách. Riedkym natierajú steny a iné časti úľa. Tento pôsobí dezinfekčne, proti plesniam, vírusom a baktériám. Hustý propolis používajú na izoláciu úľa - aj preto sa mu niekedy hovorí včelí tmel. Propolis obsahuje stovky rozličných látok. Zakaždým v inom zastúpení.

Dôležitý je aj pôvod propolisu a jeho zloženie. Ako uvádza štúdia na portáli beepropolisblog.blogspot.sk, kým čínsky a holandský propolis preukázal vysokú cytotoxickú aktivitu, brazílsky sa vyznačuje výraznými antioxidačnými vlastnosťami. Najkvalitnejšie propolisy pochádzajú z ekologicky čistých oblastí, kde sa realizuje demeter hospodárstvo.

V súčasnosti sa preverujú mnohé účinky propolisu:

– anestetické – tlmí bolesť, napr. kĺbov, svalstva, zubov...
– protizápalové ďasiná, afty, zuby, pečeň, obličky, prostata, vredy žalúdka - podpora hojenia
– prírodné antibiotikum, antivirotikum, antimykotikum – ničí a brzdí rast baktérií, vírusov a
   plesní
– imunomodulačné - zlepšenie imunity
– antitoxické – ruší účinky niektorých jedov a  toxínov
- antioxidačné -  kyslíkové radikály
– dermatologické
– tlmí účinky škodlivého žiarenia na organizmus
- neuroendokrinologické - libido, klimaktérium, cukrovka
- zlepšuje prejavy autizmu a celiakie
- kardiovaskulárne - hypertenzia
- protinádorové
- neplodnosť
- a mnohé ďalšie

 

Použitie propolisu:
Pri všetkých interných inflamitídach vyvolávajúcich horúčkovité stavy pacienta a to viackrát denne 30 kvapiek tinktúry.

1. Pri ženskom prechode (klimaktériu) sa používa po dobu 1 roka. Pred bežne očakávanom prechode 1 krát denne 10 kvapiek tinktúry.
2. Pri zápale mužskej žľazy prostaty používa sa ako osvedčený liek 3 krát denne 1 kávovú lyžičku tinktúry do 1 dcl teplej vody.
3. Pri zvýšenom krvnom tlaku (hypertónii) používa sa 1 krát denne 30 kvapiek tinktúry večer pred spaním, až do vyliečenia.
4. Pri zápale ľadvín a pečene používame 2 krát denne 1 kávovú lyžičku tinktúry do 1 dcl teplej vody.
5. Pri angíne alebo angíne katarálnej, pri bolestiach krku, nachladnutia, chrípke a podobne dáme do 2 dcl teplej vody 1 kávovú lyžičku tinktúry a niekoľkokrát denne kloktáme.
6. Pri kurích okách, otlakoch, vredoch prikladáme na noc, na postihnuté miesto namočenú vatu v tinktúre a zaviažeme.
7. Pri liečení žalúdočných vredov alebo dvanástorníkového vredu vypijeme ráno na lačno 1 dcl teplého mlieka, do ktorého sme pridali 1 kávovú lyžičku tinktúry.
8. Lieči všetky kožné choroby dobre znášajúce lieh tým, že ich potrieme tinktúrou, choroby rýchlo miznú.
9. Voda po holení veľmi prospešná sa zhotoví tak, že do 1 dcl teplej vody dáme 1 kávovú lyžičku tinktúry a s tou si natierame pleť. Táto účinná voda po holení zabraňuje rôznym nákazám pokožky, vyčisťuje a zjemňuje pleť. Podobne sa používa aj pri ženskej kozmetike.
10. Pri pľúcnej TBC používame 3 krát denne 30 kvapiek tinktúry a 2 krát týždenne inhalujeme parou. Do ? l vody dáme 5 centl. tinktúry a zohrievame na bod varu.
11. Opitého človeka privedieme do určitej striezlivosti, keď vypije 1 dcl studenej vody, do ktorej sme pridali 1 kávovú lyžičku tinktúry.
12. Pri pliesňovom ochorení medzi prstami na končatinách a iných miestach potierame vatou namočenou v tinktúre.
13. Pri bolestiach zubov prikladáme namočenú vatu v tinktúre na boľavý zub.
14. Pri popáleninách 1. stupňa natierame postihnuté miesto tinktúrou, takže sa nevytvorí vodový pľuzgier.
15. Tak isto vyliečime staré rany a bolestivé preležaniny. Tieto najskôr umyjeme repíkovým odvarom a potom natrieme tinktúrou.
16. Tinktúra potláča rast benignových nádorov a lieči tiež rakovinu kože tým, že tieto miesta umyjeme odvarom z mesiačika záhradného, do ktorého sme pridali 1 kávovú lyžičku tinktúry.
17. Tinktúru možno použiť všade tam, kde ostatné liečivá či už rastlinného alebo syntetického charakteru sú neúčinné.
18. Surový propolis možno využiť pri bolesti zubov alebo na bradavice. Kúsok z neho nalepte na problematické miesto. Ďalej sa využíva propolis vo forme masti, kvapiek alebo tinktúry a ako súčasť zubných pást, mydiel, ústnych sprejov atď.


Percentuálne ukazovatele propolisovej tinktúry predsavujú
podiel propolisu vo výslednom produkte
(30% propolisová tinktúra znamená, že na 100 gramov finálneho produktu bolo použitých 30 g surového propolisu)
koncentráciu alkoholu (etanolu), kotrý bol na výrobu tinktúry použitý
(ide približne o 70%-80% ba až 96%-ný etanol)
Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššia koncentrácia výluhu a koncentrácia použitého alkoholu, tým by mala  byť propolisová tinktúra účinnejšia.

Etanol vrie pri 70°C.
Takže ak sa propolis nakvapká do vody s teplotou okolo 45°C, alkohol sa  pomaly odparí a roztok si ešte  zachová pozitívne liečivé vlastnosti.
Olejový alebo vodový roztok je menej účinný, ale neobsahuje alkohol. Preto je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Tinktúru alebo prášok z propolisu môžete zamiešať aj do masti alebo do čistej lekárenskej vazelíny a aplikovať priamo na kožu.

Propolis je bezpečný a môžete ho užívať dlhodobo. Vo veľkej väčšine prípadov ho bez problémov užívajú aj alergici /s alergiou na pele stromov a rastlín, trávy, plesne, roztoče, chlpi, časti potravy/.
Ak ste precitlivelí na včelie bodnutie, med či na iné včelie produkty, musíte ho pred celkovým použitím opatrene vyskúšať na maličkom, niekoľko milimetrovom, okrsku kože, pričom nesmiete zabudnúť na antihistaminká  a kortikoidy pre prípad nežiadúcej reakcie.
Natrite propolis na kožu na predlaktí. Po 24 hodinách skontrolujte, či vám na mieste aplikácie neostala červená škvrna.
Prejavy alergie sú:
vonkajšie- červené fľaky, pľuzgiere, svrbiace vyrážky, opuchy 
celkové - nevoľnosť, vracanie, dýchacie ťažkosti, kašeľ, búšenie srdca, zníženie tlaku, v krajnom prípade anafylaktický šok ohrozujúci život.
Propolis je veľmi účinný aj v malých dávkach a koncentráciách. Preto je vhodné vždy po 2 alebo 4 týždňoch aplikácie zaradiť na týždeň prestávku

Včelia materská kašička
je výlučok hltanových žliaz včiel medonosných vo veku približne 6-14 dní – tzv. dojčičky. Materská kašička je potravou pre plod, včeliu matku a trúdy. Najviac materskej kašičky sa nachádza v materskej bunke (zvláštna včelami vystavaná bunka, v ktorej sa vyvíja matka, tvarom a veľkosťou sa od ostatných šesťuholníkových buniek odlišuje). Materské bunky stavia včelstvo vtedy, keď si chce z akéhokoľvek dôvodu vychovať novú matku. Materská kašička má limitovanú životnosť, a preto sa najneskoršie do 3 hodín po jej získaní z materských buniek musí konzervovať v mede či lyofilizovať (súčasne zmrazovať a vysušovať).

Využitie materskej kašičky 
-proti predčasnému starnutiu, rôznym tráviacim poruchám, dermatózam, poruchách urogenitálneho systému, na celkové zvýšenie odolnosti. Aplikuje sa orálne a vo forme masti.
-ýrazné dermatologické omladzujúce účinky. Používa sa najčastejšie do pleťových krémov (geleé royale), pleťových vôd, masiek a mliek
Materská kašička je určená  ako podpora pri liečení po operáciách, podpora liečby tráviacich porúch, poruchy urogenitálneho systému a na celkové zvýšenie odolnosti. Vhodná na zlepšenie využitia vápnika v organizme, čím prispieva k zábrane rozvoja osteoporózy, účinne pôsobí proti predčasnému starnutiu.

 

 https://www.facebook.com/apipraktik/

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie